Jak si vybrat kotouč do úhlové brusky

Jak si vybrat kotouč do úhlové brusky

Řezání, broušení, kartáčování, ostření, leštění. Na co budete karbobruskou využívat vy? Když jste si už vybrali úhlovou brusku, nastal čas, abyste poznali možnosti, které vám nabízejí řezné a brusné kotouče. Proč? Jakmile máte speciální kotouč, práce vám jde od ruky a precizněji. A o to přece jde, že? Tak pojďme na to.

16.09.2019 06:22

Standardní kotouče však ke své vlastní bezpečnosti nezaměňujte. Mohly by se zlomit, poškodit nebo zranit vás. Nikdy neupínejte jinou velikost kotouče do brusky, do které nepatří. Každá karbobruskou má otáčky přizpůsobené velikosti disku. Také nezapínejte úhlovou brusku bez ochranného krytu kotouče. Pro zcela bezpečnou práci si nezapomeňte nasadit ještě ochranné brýle, rukavice, případně sluchátka a respirátor (kvůli vdechování prachu).

Pomoc při výběru konkrétního disku najdete ve filtru, který jsme umístili nalevo do kategorií jednotlivých typů kotoučů. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém nákupu, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme. A nyní se pojďme podívat na konkrétní typy.

 

Řezací kotouče

Řezné kotouče, příhodně nazvané podle jejich funkce, se vyrábějí buď z brusného zrna, které je zalito pojivem (např. Syntetickou pryskyřicí) nebo z oceli a syntetického diamantu. Čelo kotoučů je poměrně tenké, proto s nimi nezkoušejte brousit. Mohly by se zlomit. Výrobce je konstruoval na kolmé řezy. Podle tloušťky materiálu si zvolte tloušťku disku tak, aby se vám s ním snadno manipulovalo.

Použití kotoučů na řezání závisí na látky, která tvoří brusné zrno. Řezný kotouč vyrobený z korundu přijde vhod na řezání oceli, litiny, hliníku a jiných neželezných kovů. Kotouč z karbidu křemíku je uzpůsoben k řezání materiálů, jako jsou asfalt, beton, žula, pískovec či keramika.

Diamantový řezný kotouč tvoří ocelové jádro a syntetický diamant po jeho okrajích. Je to nejsilnější typ disku. Používá se na nejtvrdší materiály, proto je ideální např. na cement, beton, žulu, mramor, maltu, pískovec nebo cihly.

 
Pestrá paleta kotoučů na broušení
Slouží na broušení a opracovávání různých ploch, hran, hrotů či svarů. Brousit můžete cokoliv od dřeva přes kov až po kámen. Disky se standardně vyrábějí z brusného zrna nebo oceli. Ale věděli jste, že existují i ​​speciální lamelové kotouče, čisticí disky nebo technické kartáče? Kromě zmíněných se také blíže podíváme i na brusné listy.

Důležitý aspekt při selekci kotouče je jeho zrnitost. Tloušťka zrna rozhoduje o odběru materiálu při broušení. Čím větší číslo uvádíme, tím jemnější je dáno zrno (číslo 2000 je nejjemnější, přičemž 8 je nejhrubší).

 
Standardní brusné kotouče a misky jsou vyráběny z brusného zrna zalitého pojivem (např. Syntetickou pryskyřicí). Podle typu brusného zrna se pak znovu využívají k obrušování různých typů materiálu. Misky mají kuželovitý nebo válcový tvar.

Brusný kotouč z korundu, vám poslouží na obrušování materiálů, jako jsou ocel, hliník a jiné neželezné kovy. Ten z karbidu křemíku umožňuje opracovávat např. kámen, beton nebo litinu.

I diamantový brusný kotouč je vyráběn z oceli a syntetického diamantu po okrajích. A už tušíte, že bude užitečný na opracovávání tvrdších materiálů, jako jsou např. beton, pískovec, cihly či střešní krytiny.

 
Lamelové brusné kotouče mají specifický tvar. Vějířovité uspořádání lamel umožňuje rovnoměrné broušení a minimální vibrace. V podstatě je můžete použít univerzálně od hrubého broušení až po dokončovací práce. Odběr materiálu závisí na tloušťce zrna, které tvoří buď karbid křemíku nebo korund. Dá se jimi brousit dřevo, kov, plast, keramika, sklo, dokonce i ušlechtilá (nerezová) ocel - inox.

Brusný kartáč
Speciální kategorií jsou drátěné kartáče. Mají univerzální využití, co se týče materiálu. Slouží hlavně na hrubé broušení, čištění povrchů, odstraňování nerovností, ale také vytváření struktur. Pro výsledek je důležitý tvar kartáče. Chcete misku, kotouč nebo kužel? S kuželem se dostanete dokonce i do těžko dostupných míst.

Tyto technické brusné kartáče se vyrábějí z několika typů materiálu. Kartáče s ocelovými dráty brousí plasty, ale i samotnou ocel. Kartáče s drátem z nerezavějící oceli využijete právě na ni, ale také na neželezné kovy. Mosazný drát se shodou okolností hodí na úpravu mosazi, ale i mědi a jiných neželezných kovů. A konečně s kartáčem s nylonovými dráty se zrnky korundu můžete bez obav opracovávat neželezné kovy, plast, dřevo nebo ocel.

Kromě toho existují ještě čisticí kotouče s brusnou plstí, které jsou vhodné pro povrchovou úpravu a čištění. Jednodušší odstraníte rez, usazeniny, zbytky barev, laků apod.

Brusné listy s unašeči
Na broušení používáme ještě brusné listy, a to papírové, fíbrová a SCM kotouče. Všechny se upínají na úhlové brusky pomocí elastických opěrných talířů (tzv. Unašečů).

Akční produkty
BOSCH Vrtáky do kladiv SDS plus-5 PROFESSIONAL 2608585606
Akce
Doprava zdarma od 1 000 Kč
Vrták do kladiv SDS plus-5
255 Kč
411 Kč
4ks Ihned k odběru
BOSCH Diamantový dělicí kotouč Best for Ceramic 2608602639
Akce
Doprava zdarma od 1 000 Kč
Diamantový dělicí kotouč Best for Ceramic
2 592 Kč
4 180 Kč
Skladem