Jak si vybrat úhlovou brusku

Jak si vybrat úhlovou brusku

Potřebujete řezat, brousit nebo vyleštit? To vše a ještě více dokáží úhlové brusky, zvané také karbobruskou či flexy. Podle názvu by si jeden pomyslel, že slouží pouze k broušení, ale opak je pravdou. Nejčastěji s nimi totiž řežeme. Se správnou karbobruskou dokážete řezat i beton, cihlu či kámen. Se speciálními kotouči víte dělat i jemnější práce, jako např. odstranit rez z karoserie auta. Záleží na vaší dovednosti, ale také na kvalitě nářadí. Nevíte si vybrat? Připravili jsme pro vás manuál, jak si vybrat tu nejkvalitnější úhlovku.

13.09.2019 06:20

Elektrická vs. Aku úhlové bruska

Výkonné úhlové brusky najdete zejména mezi elektrickými úhlovými bruskami, ale ani aku úhlové brusky nezaostávají. Dnes se již vyrábějí vysokokapacitní baterie, při kterých nerozeznáte rozdíl, dokud se vám nevybije akumulátor. Avšak v rámci aku úhlovek se vyrábějí pouze menší jednoruční úhlové brusky s kotoučem do 125 mm. Větší karbobruskou s kotoučem od 150 mm si totiž vyžadují neustálý přívod elektrického proudu, aby zvládly náročnější práci.


Hobby vs. profi nářadí

Obecně platí, že menší karbobruskou s kotoučem 115 mm a 125 mm jsou lehčí, jednoruční a mají vyšší otáčky. Zpravidla mají příkon do 1 400 W. Hodí se na domácí použití. Naopak větší profesionální úhlové brusky s kotoučem od 150 mm jsou těžší a obouruční (kvůli bezpečnosti). Mají nižší otáčky, aby se motor při delší práci nepřehříval. Ty nejvýkonnější mají příkon až do 2 600 W.

Výjimkou z pravidla je neznačkové nářadí, které je těžké samo o sobě. Jelikož využívá primitivnější technologie, konstrukce je těžší. Zároveň mu chybí množství bezpečnostních prvků. Takže v tomto směru bychom nehleděli na cenu. Levné úhlové brusky se vám nemusí vyplatit.

 
Úhlovky stvořené na práce kolem domu

Pokud jste kutil, úplně vám postačí obratnější jednoruční úhlová bruska s kotoučem 115 mm nebo 125 mm a příkonem od 700 do 1 000 W. Síťová, ale i aku bruska dokáže obrušovat a řezat menší kovové profily, řezat obkladačky, odstraňovat rez, staré nátěry apod. Karbobruska si poradí s různými materiály, ale na řezání dřeva doporučujeme využít raději jiné nářadí, např. okružní pilu. Je to bezpečnější. :)

 
Úhlové brusky pro zručné profesionály

Profesionální úhlové brusky mají kotouč velikosti 115 mm, 125 mm, ale i 150 mm, 180 mm nebo 230 mm. Velikost brusky je přímo úměrná velikosti kotouče. Takže čím větší kotouč, tím větší a těžší mašina. Proto mívají tyto brusky obouruční držení. Pro dostatečně výkonné pracovní nasazení hledejte úhlovou brusku s příkonem od 1 000 W. Poradí si s kovem, kamenem, betonem i cihlou. Můžete je využít i na doma, např. pokud si sami chcete klást zámkovou dlažbu a pod.

UPOZORNĚNÍ: Nikdy neupínejte do brusky jinou velikost kotouče! Mohl by totiž prasknout a zranit vás. A když už jsme u těch kotoučích, každý je vhodný jen na určité typy materiálu a konkrétní druh práce (broušení, řezání, kartáčování, leštění). Pro vaši vlastní bezpečnost jejich nezaměňujte. Znovu, mohli by se zlomit nebo poškodit. O tom si však více povíme příště v pokračování článku. Ještě však neutíkejte ...

 
9 funkcí perfektní úhlovky

Nadstandardem ve světě úhlových brusek jsou vychytávky z oblasti bezpečnosti, ale také komfortu, aby se vám s nářadím pohodlně pracovalo. Těchto 8 funkcí nadchne amatéra i profesionála:

1. Automatické odsávání prachu. Představuje ochranu motoru a převodovky proti prachu, jehož při práci s karbobruskou vzniká velké množství a je velmi agresivní.

2. Systém odsávání prachu. Tento systém chrání vaše zdraví při práci s karbobruskou. Nevdechujete tak brusný prach. Zároveň pomáhá udržovat čistotu na pracovišti.

3. Elektronická regulace otáček. Regulace umožňuje přidat otáčky při náročnějších pracích, jako je řezání, a ubrat při broušení nebo leštění. Nářadí se tak nepřehřívá.

4. Ochrana proti zpětnému nárazu. To znamená, že pokud se vám bruska v jistém bodě zasekne, motor se zastaví. Bez této funkce by se kotouč mohl odtrhnout a vyletět.

5. Ochrana proti přetížení. Chrání motor, aby se přehřátí a nepoškodil, pokud se vám karbobruskou při práci zasekne.

6. Ochrana proti opětovnému rozběhnutí. Představte si, že vypadne elektřina nebo se vyhodí pojistky. Zapomenete úhlovou brusku vypnout před tím, než se přívod elektřiny znovu obnoví. Bez této funkce by bruska mohla nečekaně rozjet, poškodit samu sebe, své okolí (čím napáchá škody) a, nedejbože, i vám způsobit pracovní úraz.

7. Omezovač rozběhového proudu. Chrání motor a prodlužuje životnost nářadí, protože zajišťuje plynulý rozběh brusky.

nejlepší karbobruskou

8. Polohovatelná, antivibrační, ergonomická. Jednoduše dokonalá rukojeť vám zpříjemní práci s nářadím.

9. Menší detail na závěr - větší tlačítka. Pokud pracujete v rukavicích, opravdu oceníte větší tlačítka pro ovládání karbobruskou.

 
Značka vs. jiná značka

Při výběru z různých značek máte dvě možnosti. Buď se spolehnete na doporučení druhých, nebo se budete řídit vlastními zkušenostmi. Pokud jste začátečník, určitě si nechte poradit. Velmi často lidé litují koupě laciné karbobruskou, která nevydržela pracovní nasazení.

Pokud chcete vsadit na jistotu, úhlové brusky Bosch vás nezklamou. Tato značky se pravidelně umisťují v top 3 nejlepších brusek během posledních let.

Doporučené produkty
BOSCH PWS 1900
Úhlová bruska PWS 1900
3 231 Kč
4 409 Kč
Skladem
Akční produkty
BOSCH GAL 1880 CV
Akce
Sleva
Nabíječka GAL 1880 CV
1 894 Kč
3 677 Kč
2ks Ihned k odběru
BOSCH Vrták do kladiv SDS plus-5 PROFESSIONAL 1618596164
Akce
Doprava zdarma od 1 000 Kč
Vrták do kladiv SDS plus-5
1 808 Kč
3ks Ihned k odběru