Karbidové příslušenství BOSCH v akci

Karbidové příslušenství BOSCH v akci

Co je to Karbid?

31.08.2020 08:21

Společnost Bosch je v karbidových technologiích špičkou – na této stránce se dozvíte: – Co je to karbid – Jaké konkrétní odborné znalosti o karbidu má společnost Bosch

JAKÝ JE PŘÍBĚH KARBIDU VE SPOLEČNOSTI BOSCH?

 

Společnost Bosch u svého příslušenství využívá karbidové komponenty už mnoho let a od 80. let dokonce vyrábí svoji vlastní karbidovou technologii.

  • 1982 – První „pilové listy do přímočarých pil a ocasek“ s karbidovými hroty pro řezání abrazivních materiálů
  • 1994 – „Pilové listy do přímočarých pil a ocasek“ s celokarbidovými zuby pro řezání nerezové oceli
  • 2007 – SDS plus X5L, první spirálový vrták s technologií celokarbidové hlavy
  • 2007 – První karbidová drť, příslušenství k odstraňování maltových spojů pro „Oscilační multifunkční nářadí”
  • 2008 – První „Pilové kotouče”: kompletní řada Expert
  • 2012 – První „Oscilační multifunkční nářadí“ s hrotem z karbidu: Řada „Metal Max” pro řezání kalených šroubů a hřebíků

 

CO JE TO SLINUTÝ KARBID?

 

Karbid je jeden z nejtvrdších materiálů a patří také mezi nejodolnější vůči opotřebení. Odolá fyzickému namáhání, nárazům, deformaci, vysokým teplotám, korozi i vysokému tlaku a používá se pro práci s těmi nejhouževnatějšími materiály.

Produkty z karbidu mohou mít různý tvar, který závisí na příslušenství, které se takovými produkty osadí.

 

Z ČEHO SE KARBID SKLÁDÁ?

 

Hlavní složky karbidu:

  • Karbid wolframu (WC) – tvoří tvrdou složku s poměrem od 70 do 90 %
  • Kobalt (Co) – slouží jako pojivo a jeho poměr je mezi 3 až 27 %

Mezi další komponenty patří malá množství různých karbidů: karbid titanu (TiC), karbid tantalu (TaC) nebo karbid niobu (NbC).

 

EXISTUJE VÍCE JAKOSTÍ KARBIDU?

 

Ano, a dělí se takto:

  • Podle poměru karbidu wolframu a podle velikosti zrna (1), třída 1–10
  • Podle poměru kobaltu (2), který slouží jako pojivo (bílý kov)

Škála jakostí pokrývá vše od „Nano“ mikrostruktury po „Extra hrubou“ mikrostrukturu.

+  Jakou výhodu mají karbidy společnosti Bosch? Jednotlivé jakosti nabízejí rozmanité výhody vycházející z vlastností materiálů a požadavků na použití.
Společnost Bosch dokáže vyrábět různé jakosti karbidu – podle příslušenství a podle skladby materiálů, které se karbidem mají opracovávat.

 

 

JAK SE KARBID VYRÁBÍ?

 

nejprve se vyrobí karbid wolframu (1), po té se do něj přimísí (2) kobalt a další kovy (TiC, TaC, NbC). Drcením a sušením směsi se z tohoto materiálu vyrobí prášek (3).

Prášek nebo granulát se následně vloží do forem, lisuje (4) a zhutňuje. Tím budoucí karbidové elementy získávají předběžný tvar (5).

Poté se předběžně vytvarované karbidové prvky umístí do slinovací pece (6), zahřejí se na teplotu až 1 600 °C a lisují tlakem až 2 000 barů.

Na brousicím zařízení (7) se elementy tvarují do přesného geometrického tvaru. Po závěrečné kontrole kvality (8) se elementy mohou osadit na příslušenství, a to buď pájením nebo navařením – podle konkrétní požadované karbidové technologie Bosch (9).

 

 

JAK SE KARBID OSAZUJE NA PŘÍSLUŠENSTVÍ?

 

Osazování příslušenství rozličnými karbidovými elementy vyžaduje správnou technologii. Elementy se na příslušenství osazují pájením nebo navařením.

Jaké technologie se používají k osazování karbidových elementů na příslušenství?

 

  Indukční difuzní svařování (IDS)  Používá se pro spirálové vrtáky. Celokarbidová hlava se indukčně navaří na spirálový vrták. Jedná se o jedinečnou svařovací technologii Bosch.

  Hroty z karbidu  Listy do ocasek a přímočarých pil – jednotlivé předem tvarované karbidové hroty se po jednom odporově navařují na lisovaný a obroušený list. Pilové kotouče – jednotlivé předem tvarované karbidové hroty se po jednom pájejí na laserově vyřezaný pilový kotouč.

Celokarbidový list   Celokarbidový list s mnoha malými hroty se laserem navaří k pilovému listu. Výjimečná technologie pro jemné řezání a pro nerezovou ocel. Používá se pro ocasky či přímočaré pily nebo pro listy Starlock.

  Karbidová drť   Tisíce malých karbidových zrn (podobných zrnkům písku) se pájí na hranu listu. Dobře se hodí pro řezání abrazivních materiálů jako dlaždice a litina. Používá se pro ocasky či přímočaré pily nebo pro listy Starlock.

CO ZNAMENAJÍ POJMY TVRDOST A HOUŽEVNATOST?


Tvrdost a houževnatost jsou důležité vlastnosti karbidu, které umožňují určit ten správný pracovní materiál.

Tvrdost je relativní schopnost jednoho materiálu opotřebovat, obrousit, zdeformovat či zrýhovat jiný materiál.

Houževnatost je schopnost materiálu pohltit energii a bez lomu se deformovat. Toto lze snadno vysvětlit na příkladu, kdy dvěma prsty stisknete bonbon „marshmallow“. Ten se v rámci svých možností dokáže stlačit a opětovně roztáhnout. Do určité míry se dokážou roztáhnout i kovy jako karbid wolframu. Míra roztažení závisí na množství kobaltu.

CO MÁ VLIV NA TVRDOST A HOUŽEVNATOST?


Úroveň tvrdosti a houževnatosti se odvíjí od poměru složek surové směsi na začátku výrobního postupu.

Úroveň tvrdosti vzrůstá s klesajícím množstvím kobaltu a s klesající velikostí částic karbidu wolframu (1).

Úroveň houževnatosti vzrůstá s rostoucím množstvím kobaltu a s rostoucí velikostí částic karbidu wolframu (2).

+  Jak získat obojí – tvrdost i houževnatost? V soustavě, ve které je zapotřebí maximalizovat oba parametry (tvrdost i houževnatost), je důležité najít správně vyvážený poměr takových parametrů.

+  Jakou výhodu mají karbidy společnosti Bosch? Správným odstupňováním jednotlivých jakostí dokáže společnost Bosch uspokojit poptávku po životnosti a schopnosti práce s těmi nejodolnějšími materiály.

AKÉ VÝHODY MÁ KARBIDOVÁ TECHNOLOGIE BOSCH OPROTI KONKURENCI?

 

Společnost Bosch se na karbidovou technologii zaměřuje už celá desetiletí a může tak u svých produktů nabídnout početné výhody. Kliknutím na prodejní argumenty níže zjistíte více.

Společnost Bosch se jediným výrobcem příslušenství, který si sám vyrábí karbidový prášek a práškové směsi (s obsahem kobaltu, wolframu, titanu a dalších prvků). Na rozdíl od ostatních společností, které využívají nakoupenou, už namíchanou karbidovou směs, používá Bosch při výrobě směs surových materiálů, kterou míchá a drtí ve vlastních odborně zaměřených střediscích.
Společnost Bosch dokáže vyrábět různé jakosti karbidu – podle příslušenství a podle skladby materiálů, které se karbidem mají opracovávat. Ostatní společnosti nakupují karbidové polotovary.
Bosch je jednou z mála společností, které dokážou efektivně vyrobit a osadit velmi malé karbidové hroty tak, aby spojení bylo extrémně pevné a mělo dlouhou životnost.
Každé středisko Bosch s odborností zaměřenou na karbid má v této oblasti svoji vlastní specializaci Střediska soustavně vylepšují technologii tak, aby odpovídala potřebám uživatelů a vývoji v oblasti materiálů. Takovýmto vývojem technologií například vzniklo svařování IDS

  

 

Akční produkty
BOSCH Filtrační vak z rouna PROFESSIONAL 2605411167
Akce
Filtrační vak z rouna
920 Kč
990 Kč
Skladem
DREMEL Stylo+ F0132050JA
Akce
DREMEL Stylo+
1 772 Kč
2 110 Kč
Ihned k odběru