Rázové utahováky

Rázové utahováky

Rázový utahovák - běžné vybavení autoservisu, se kterým se při přezouvání pneumatik setkal už každý z nás. Rázové utahováky již však nejsou jen doménou autoservisů a pneuservisů. V současnosti se zejména akumulátorové provedení stalo tak dostupným, že se ho může dovolit i příležitostný kutil. Ale potřebuje ho?

30.10.2019 10:45

Rotace a údery
Princip fungování rázového utahováku spočívá v kombinaci rotace a rázů. Tyto rázy se často nesprávně označují jako "příklep". Na rozdíl od vrtačky s příklepem, kde rázy působí v ose nástroje, rázový utahovák pracuje s rázy ve směru jeho otáčení. Při tomto pohybu nevznikají téměř žádné zpětné rázy a vibrace se přenášejí do těla přístroje. Práce s rázovým utahovákem je tedy podstatně účinnější a pohodlnější, například v porovnání s běžným vrtacím šroubovákem.
 

Elektřina, vzduch nebo akumulátor
Každé z těchto provedení má své výhody i nevýhody. Tradiční pneumatický rázový utahovák je vhodný do provozů, kde je pohyb s tímto nástrojem minimální a je vystaven pravidelné opakované zátěži (autoservisních průmysl, výrobní linky a haly). Tam, kde není přístup k stlačenému vzduchu, využijete akumulátorový nebo elektrický. V tomto případě rozhodují parametry jako mobilita, výkon a frekvence používání. Pokud potřebujete rázový utahovák pro občasné použití v garáži, postačí elektrický. Pokud jste každý den na jiném místě stavby, oceníte mobilitu akumulátorové verze. I za cenu vyšších vstupních nákladů a omezené výdrže baterie.
 

1/4 "nebo 1/2"
Rázové utahováky se většinou vyrábějí se dvěma typy upínání. Vnější čtyřhran 1/2 "a vnitřní šestihran 1/4" (Při pneumatickém nářadí často i 1/2 "a 1"). Při výběru jednoho z nich byste měli zvážit, jaké práce budete provádět většinu času. Do garáže jednoznačně 1/2 "a sadu kvalitních nástrčných klíčů na kola. Pokud bude rázový utahovák sloužit jako náhrada akumulátorového šroubováku, potřebujete upínání 1/4 "a kvalitní sadu torzních bitů a vrtáků. Samozřejmě i v tomto případě existuje kompromis - BOSCH GDX který kombinuje upínání 1/2 "na vnější straně a šestihran 1/4" uvnitř.

Akční produkty
BOSCH Diamantový dělicí kotouč Standard for Ceramic 2608602537
Akce
Doprava zdarma od 1 000 Kč
38% / -400 Kč
Diamantový dělicí kotouč Standard for Ceramic
654 Kč
1 054 Kč
Skladem
BOSCH Starter Set PBA 18V 2,5 Ah W-B + AL 1830 CV
Akce
Sleva
23% / -496 Kč
Systémové příslušenství: 18 V Li-Ion Startovací sada 18 V (2,5 Ah + AL 1830 CV)
1 663 Kč
2 159 Kč
2ks Ihned k odběru